RADY I PORADY

STERYLIZACJA

Schronisko propaguje sterylizację i kastrację, jako jedyny niezawodny sposób zapobiegania ciąży u psów i kotów. Wystarczy prosty i stosunkowo niedrogi zabieg, by nasze zwierzę nie tylko już nigdy nie miało młodych, ale również żyło dłużej i zdrowiej, nienarażone na ropomacicze, nowotwory układu rozrodczego, guzy gruczołu krokowego itd. oraz było bezpieczniejsze, trzymając się domu, zamiast włóczyć w poszukiwaniu możliwości rozrodu. Wśród właścicieli czworonogów wciąż pokutują takie mity, jak ten że suka, czy kotka raz musi mieć młode, że szczeniaki, czy kociaki na pewno znajdą dobre domy, że samica po sterylizacji tyje, a samiec robi się ospały i nie pilnuje obejścia. Nic bardziej mylnego! Pies, który do tej pory pilnował, po kastracji będzie tak samo dobrym stróżem, a suka, której dostarczymy odpowiednią dawkę ruchu i nie będziemy jej przekarmiać – na pewno się nie roztyje. Żadna kotka nie musi być matką, ponieważ nie ma świadomości, że coś traci. Do rozrodu pcha ją instynkt i hormony, a nie racjonalne argumenty. Znalezienie dobrych domów dla maluchów kosztuje wiele czasu i wysiłku, często okazuje się niemożliwe. Kociaki, czy szczeniaki trafiają byle gdzie, lub kończą życie w schronisku. Proszę zastanowić się, czy nie lepiej wysterylizować i wykastrować swoje zwierzaki. Zimą, wiosną zaczną się cieczki i ruje, znów zamknie się błędne koło niechcianych ciąż, topienia i usypiania ślepych miotów, bezowocnego szukania domów dla tych, które pozostały...

W okresie przedświątecznym widzimy w lasach i przy drogach więcej błąkających się, porzuconych psów. Nie przechodźmy koło tych zwierząt obojętnie. Wychowane w domu, nie potrafią radzić sobie w warunkach wymagających walki o przetrwanie. Umrą z głodu, z wyziębienia, pod kołami samochodów, zastrzelone przez myśliwego. Może znajdzie się u Państwa ciepły kąt dla takiego biedaka, który może okazać się wspaniałym, wiernym psem. Jeżeli warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają, proszę zgłoście błąkającego się, lub przywiązanego do drzewa psa do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (tu trzeba podać nr lokalnych TOZów) lub do (tu nazwa organizacji działającej w okolicy i nr tel). Dotyczy to także kotów. Nie bądźmy obojętni!

WOLONTARIAT


Wolontariat... w każdym schronisku jest inny. W naszym brodnickim schronisku, polega na wyprowadzaniu psów, czasem kąpieli, czesaniu... znajdowaniu ciepłych domów. Wolontariusze z naszego schroniska szukają domów dla zwierząt na różne sposoby. To nie tylko bierne czekanie w schronisku z nadzieją, że ktoś się pojawi. Wolontariusze wybierają psy do szukania im domów, następnie umieszczają ogłoszenia w internecie (m.in. aukcje na allegro), w prasie, a nawet w radiu i telewizji. Wolontariusze odwiedzają również forum Dogomania, gdzie organizują swoją pracę, urządzają zbiórki na leczenie zwierząt, dyskutują o sposobach pomocy. Na forum może zarejestrować się każdy i poszukać brodnickich wątków psów, a potem je śledzić. Wolontariat jest to nieodpłatna praca na rzecz jakiejś instytucji, w tym przypadku schroniska dla zwierząt.

 • Aby nie pogryzł pies

  Ładna pogoda oznacz dzieci bawiące się na dworze, poznające nowe miejsca, widoki, dźwięki, ludzi oraz zwierzęta.

  Aby zapobiec przykrym, albo nawet tragicznym zdarzeniom będącym efektem spotkań z obcymi psami, naucz swoją pociechę, jak postępować w takiej sytuacji.

  Nie drażnij psów

  Trzymaj się z daleka od psów uwiązanych na łańcuchu bądź przebywających na ogrodzonym terenie.

  Nie krzycz, nie biegaj dookoła, nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie.

  Nigdy nie podchodź do obcego psa.

  Psy czasami walczą

  Nigdy nie wkładaj ręki pomiędzy walczące psy. Jeśli zobaczysz gryzące się zwierzęta zawołaj na pomoc kogoś dorosłego.

  Jak wygląda rozgniewany pies?

  Znaki ostrzegawcze to: szczekanie, warczenie z pokazywaniem zębów,  uszami płasko położonymi po sobie, sztywne nogi, ogon uniesiony i zjeżona sierść.

  Jeśli pies wygląda w ten sposób, powoli odejdź na bok Powiedź “NIE” stanowczym tonem i zachowuj się tak, jakbyś się nie bał. Nigdy nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się i nie uciekaj!

  Psy są zazdrosne o pewne przedmioty

  Nie zabieraj psu kości, piłek i innych jego rzeczy. Nigdy nie wyrywaj mu jedzenia z pyska i nie przeszkadzaj kiedy je.

  Bądź zawsze miły i łagodny dla zwierząt. One również mają uczucia.

  Jeśli zostałeś pogryziony:

  Natychmiast powiedz o tym komuś dorosłemu. Zapamiętaj, jak wyglądał pies, czy miał obrożę i w jakim kierunku poszedł. Przemyj ranę wodą z mydłem.

  Natychmiast pójdź do lekarza. Pokaż pogryzienie i powiedź o zaistniałym wydarzeniu.

  Zgłoś pogryzienie do: wydziału ochrony środowiska swojej gminy lub na policję czy też straży miejskiej.

  Pies musi zostać odnaleziony 
  i przejść obserwację.

  Dbaj o swoje i inne zwierzęta! Pamiętaj psy i koty wychodzące 
  z domu muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

  Pamiętaj! 

  Zachowanie Twojego psa wobec innych ludzi i zwierząt to Twoja odpowiedzialność.

  NIE !!!

  Nie patrz w oczy psu.

  Nie
  podchodź do obcego psa.

  Nie uciekaj przed atakującym psem.

  Nie odwracaj się do psa plecami.

  Nie prześlizguj się obok śpiącego psa.

  Nie zapędzaj psa w ciasny kąt.

  Nie pochylaj się nad psem.

  Nie próbuj głaskać psa.

  Nie wyciągaj rąk do powąchania.

  Nie wyciągaj ręki w kierunku właściciela psa.

  Nie prowokuj sytuacji, która wcale nie musi zaistnieć. Jeżeli pies Cię nie zaczepia, nie zaczepiaj go!

  Dokładnie tak samo, jak są dobre i złe sposoby postępowania z ludźmi, tak samo są dobre i złe sposoby postępowania ze zwierzętami.  Informacje dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, rodziców
  w wersji do wydruku (format *.doc)  Żródło: Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA